Reglan in timpul sarcinii

Reglan in timpul sarcinii

  • Prețul Reglan (comprimate de 10 mg 50 buc.): 120-170 freca.
  • Price Reglan (fiole / mysh.vved 10 mg, 2 ml, 10 buc ..): 230-270 freca.

Cuprins:

Instrucțiuni de utilizare în timpul sarcinii

De obicei, în primele trei luni de sarcină la femeile care prezintă semne de toxicitate. Este adesea simptome neplăcute sunt atât de pronunțate încât mama insarcinate are nevoie la medicamente, pentru a facilita sănătatea lor. În astfel de cazuri, medicul poate recomanda Reglan. Trebuie remarcat toxicoză apare deoarece corpul unei gravide în curs de schimbări hormonale rapide care afectează sistemul nervos.

Din ce în ce fătul oferă, de asemenea, o varietate de produse care nu sunt un efect destul de pozitiv asupra corpului viitoarei mame. Pentru al doilea trimestru de sarcină dispare toxemia (placenta începe să funcționeze). Dar, până în acel moment, atunci când este o ușurare, gravidă are nevoie de ajutor medical. de droguri Reglan administrat femeilor gravide pentru tratamentul simptomatic de toxicitate.

Trebuie remarcat faptul că medicamentul ar trebui să fie luate strict numai pentru prescriptii medicale, în cazul în care:

  • foarte frecvente și vărsături abundente;
  • senzație de greață constantă;
  • sughiț, cauzele care pot fi de natură diferită, în afară de cazurile în care apare din cauza perturbarea aparatului vestibular;
  • regurgitarea alimentelor (inflamarea esofagului);
  • prezența crampe în stomac;
  • activitatea sistemului digestiv - redus.

Simptomele menționate mai sus sunt de bază, ceea ce permite prezența medicului de a numi un Reglan gravidă. Nu este întotdeauna un medic, chiar dacă aveți aceste simptome pot prescrie un tratament cu acest medicament. În primul rând, medicul dumneavoastră va lua în considerare riscurile și beneficiile acestui medicament pentru mamă. Acest lucru este valabil în special pentru primul semestru de sarcină, precum și caracteristicile individuale ale corpului unei gravide.

Reglan este numit și când mama insarcinate suferă de salivație excesivă, care este, de asemenea, un simptom al toxicității. Drooling poate duce la deshidratare, ceea ce este extrem de periculos pentru sănătatea femeii gravide, până la internarea ei. Medicamentul blochează receptorii care transmit semnalul la creier. Ca urmare, creierul nu primește date de la stimulare, astfel impulsurile emetice și efectele lor dispar.

Reglan poate fi utilizat, de la sfârșitul de 13 de săptămâni de sarcină. Medicii, pe baza stării generale a femeii gravide, decide să-l recomande sau nu acest medicament. medicament este, de obicei, prescris în a doua jumătate a sarcinii, care ajută în mod eficient pentru a scăpa de simptome nedorite. Odată cu începutul celui de al doilea termen, amenințare avort spontan scade la zero, astfel încât injecțiile Cerucalum sunt alocate în această perioadă. Ca urmare, o gravidă dispar simptome neplăcute de toxicitate. De asemenea, medicamentul sub formă de soluție injectabilă este utilizată în spitale, în cazul în care corpul unei femei este grav subnutriti, și se bazează pe conservarea.

Efectul medicamentului în stadii incipiente

Reglan in timpul sarcinii timpurii, ghid și recenzii

În acest preparat nevoie de acele femei a caror sarcina este primele etape, și anume atunci când toxicozei cel mai pronunțat. Cu toate acestea, medicul ia decizia finală: de a numi sau nu. În primul rând depinde de general bine-o femeie, greutatea ei, orice caracteristici individuale ale sarcinii, viața ei, și de alți factori importanți.

Reglan este prescris în primele luni de sarcină numai în cazul în care recepția acestuia va fi de mare beneficiu pentru făt decât în ​​general, a renunțat. Reglan este un medicament antiemetic, are o capacitate de blocare împotriva receptorilor ulcere gastrice și duodenale. Ca urmare, în regiunea creierului nu are semnal vine eructații, produse alimentare trece cu ușurință prin tractul digestiv, precum și normalizarea activității sale.

De droguri creste productia de prolactina, care promovează producția de lapte la nivelul glandei mamare, este responsabil pentru contracția uterului. Luând în considerare aceste oportunități Cerucalum medicul pentru a stabili dacă acesta trebuie să desemneze mama insarcinate sau nu.

Riscuri și contraindicații

Reglan are multe avantaje, dar are, de asemenea, o serie de contraindicații. Prin urmare, nu este recomandabil să luați:

  • hipersensibilitate la componentele și substanțele în formulare;
  • femeie gravidă care suferă de sângerări gastro-intestinale;
  • prezența astmului bronșic;
  • Pregnant suferă sindromul epileptic;
  • tensiune arterială ridicată în mod constant, inclusiv intraocular;
  • primul semestru al sarcinii;
  • perforare a intestinului și peretele stomacului;
  • prezența oricăror tumori.

În cazul în care cel puțin un element, Reglan nu ar trebui să fie luate. In plus, medicamentele pot crește riscul de reacții alergice, erupții cutanate, și poate provoca, de asemenea, o creștere a tonusului uterin ca riscul de avort spontan.



Aplicarea Cerucalum fără permisiunea unui medic poate duce la astfel de consecințe:

  • o creștere semnificativă a frecvenței bătăilor inimii;
  • anxietate, starea de spirit iritabil;
  • durere severă în cap;
  • depresie, somnolență constantă;
  • o creștere semnificativă a tensiunii arteriale (sau scădere);
  • patologie extrapiramidale, convulsii;
  • diaree, constipație;
  • uscăciune constantă în cavitatea bucală;
  • amețeli, zgomote în cap.

Utilizarea corectă a medicamentelor

Pot tserukal în timpul sarcinii

O femeie gravidă ar trebui să adere întotdeauna la recomandările ginecologul dumneavoastră, și să respecte cu strictețe instrucțiunile date orice dozaj de medicamente, inclusiv și Reglan. Medicul calcula corect doza și durata recepției. Dacă la începutul utilizării drogurilor, sa deteriorat, sau au existat simptome adverse, opriți imediat administrarea și spuneți-l medicului dumneavoastră.

De asemenea, trebuie să pui în reputația medicului, în cazul în care o femeie ia și alte medicamente. Ginecologul va lua în considerare riscul potențial de interacțiune cu alte medicamente Cerucalum. Reglan este produsă în două forme: tablete și soluții injectabile. Ambele forme au practic aceeași compoziție, numai anumiți excipienți diferă în depozitul lor.

dozare

Doza (medie) - 10-15 mg. În cazul în care doza atribuită de 10 mg, medicamentul luat numai o singură dată, timp de 24 de ore. Dacă doza - 15 mg, în acest caz, acesta este împărțit în mai multe etape: 5-10 mg.

Forma cu eliberare a medicamentului

  1. tablete Reglan. Comprimate albe, de formă circulară, mijlocul căreia există o bandă. Un comprimat: 10,5 mg clorhidrat de metoclopramida monohidrat, adică 10 mg de clorhidrat de metoclopramida anhidru. Mai mult, în baza tabletei este gelatina prezentă, amidonul, lactoza și dioxidul de siliciu.
  2. preparate injectabile (Soluție limpede). O injecție - 2 fiole de 2 mg. Compoziție: 10 clorhidrat de metoclopramid mg, sare disodică, sulfat de sodiu, dioxid de carbon și apă distilată. Înțepătură face intravenos și intramuscular. Doza Cerucalum atribuite conform analizei, iar calculul acesteia depinde de severitatea stării de gravidă.

recenzii gravide

Anuta

Medicina este bun, dar numai cu aprobarea medicului ginecolog. În perioada de 6 săptămâni am început dimineața de boală teribilă. greață și vărsături Constant doar m-au torturat! Lipsa poftei de mâncare, la toate. Ginecologul ma sfătuit să Reglan, care ar trebui să ia aproximativ o jumătate de oră înainte de masă (de 3 ori pe zi și 1 comprimat). Relief a venit relativ repede. Nu îndoi acest medicament în timpul sarcinii. Cu toate acestea, dimineața de boală nu este complet peste, dar a fost mult mai bine.

Helena

Doctor prescris comprimate Reglan. Medicamentul a ajutat bine, pentru că ea nu putea mânca. Am avut deja toate semnele de epuizare. Ca rezultat, am ajuns pentru a salva în cazul în care am pus un picurător cu acest medicament. Apoi, transferat într-o tabletă. În acest moment am 32 de săptămâni de sarcină. Am transmite întâlnirea cu copilul!

marina

N-am planificat nici un medicament în timpul sarcinii. Din păcate, a existat vărsături, care devin cronice, pentru că ea nici măcar nu a putut dormi în mod corespunzător. Medicul a recomandat ca Reglan și mi-a spus cum să-l ia. pastile propilic, am simțit o îmbunătățire în starea lor, dar după ce m-am oprit luându-le, greață a revenit din nou și multe altele. Chinuit de 2 săptămâni, și apoi a venit pentru a salva. După picurare m-am simțit mai bine. După ce am citit comentarii despre tserukale gravide, care au avut un context diferit. În ceea ce privește evenimentele adverse în cazul meu nu a existat o ușoară eritemul de a lua acest medicament. Deci, încercați să asculte sfatul medicilor.

Video: Cum să scapi de toxemiei de sarcină.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cum de a lega o jacheta pentru spițe nou-născuțiCum de a lega o jacheta pentru spițe nou-născuți
Toxemia de sarcinăToxemia de sarcină
Tratamentul medicamentos de toxicitateTratamentul medicamentos de toxicitate
Lipsa de toxicitate în timpul sarciniiLipsa de toxicitate în timpul sarcinii
Toxemia de sarcina, ce să facăToxemia de sarcina, ce să facă
Piracetam în timpul sarciniiPiracetam în timpul sarcinii
Reglan in timpul sarciniiReglan in timpul sarcinii
Reglan la gravideReglan la gravide
Riscurile posibile și validitatea numirea medicamentului Reglan în timpul sarciniiRiscurile posibile și validitatea numirea medicamentului Reglan în timpul sarcinii
Raglan Jacheta cu un arc: cum să coase un model +Raglan Jacheta cu un arc: cum să coase un model +
» » » Reglan in timpul sarcinii

© 2011—2024 GurusBaby.com